1. Negatywny wpływ „tradycyjnych” budynków na nasze zdrowie.


Nasz gatunek ewoluował jako integralna część środowiska naturalnego. Kontakt z przyrodą i naturalnymi procesami jest niezbędny dla naszego dobrostanu psychofizycznego.

Jednak, w krajach rozwiniętych ludzie spędzają 90% czasu w zamkniętych pomieszczeniach gdzie:


  • Jakość powietrza jest zła w ponad 90% budynków tradycyjnych.
  • Naturalne oświetlenie jest niewystarczające a sztuczne jest nieodpowiednio dobrane
  • Brakuje elementów i materiałów naturalnych oraz roślin.

Negatywny wpływ na jakość powietrza wewnątrz budynków ma gromadzenie się toksyn i lotnych związków organicznych uwalnianych, między innymi z materiałów budowlanych, wykończeniowych, mebli, czy dywanów. Jednocześnie coraz wyższa szczelność budynków, mająca na celu zminimalizowanie strat ciepła, przy jednoczesnym braku prawidłowo dobranego systemu wentylacji, sprzyja problemom z fizyką budynku i powstawaniu pleśni i grzybów.

Czynniki te negatywie wpływają na nasze samopoczucie i mogą prowadzić do "syndromu chorego budynku" objawiającego się bólami głowy, podrażnieniami nosa i oczu, alergiami, rozwojem chorób autoimmunologicznych, zmęczeniem, depresją, a nawet problemami z wątrobą i wad wrodzonych.


2. Wysokie koszty utrzymania


Posiadanie domu stanowiło dotychczas gwarancja bezpieczeństwa i niezależności i od czynników zewnętrznych. Obecnie jednak, koszty utrzymania budynku wzrosły drastycznie co związane jest z rosnącymi cenami energii i niestabilną sytuacją geopolityczna co sprawia, że nasz budżet jest ściśle uzależniony od sytuacji globalnej.


verdearch

Przy nieodpowiednio zaprojektowanej lub źle zmodernizowanej powłoce budynku, zapotrzebowanie energetyczne pozostaje bardzo wysokie a zakup paneli fotowoltaicznych lub zmiana źródła ciepła mogą okazać się kosztowną inwestycją, niewspółmierną do osiągniętych korzyści.

Dodatkowo, ambitne standardy UE zawarte w Pakiecie Fit for 55 sprawiają, że musimy jak najszybciej dostosować technologie budowlane do nowych limitów, gdyż „tradycyjne” budynki będą w znacznym stopniu tracić na wartości.


3. Degradacja środowiska naturalnego.


W dzisiejszych czasach bioróżnorodność stale się zmniejsza, a zasoby naturalne są nadmiernie eksploatowane. Tradycyjne materiały budowlane odpowiadają za wysokie zużycie energii, wynoszące około 40%, i podobny procent emisji dwutlenku węgla (CO2) związany z procesem produkcji i utylizacja odpadów. Bez podjęcia kroków w kierunku bardziej zrównoważonego zarządzania zasobami, ryzykujemy, że przyszłe pokolenia będą musiały stawić czoła problemom związanym z degradacją środowiska naturalnego, ociepleniem klimatu, oraz coraz trudniejszym dostępem do niektórych podstawowych zasobów jak np. woda pitna, który już aktualnie jest realnym problemem w wielu rejonach.


verdearch

office@verdearch.com

+48 502 030 392