Biophilic Design
Biofilia - Wrodzona miłość do życia i istot żywych. (1973 Eric Fromm)
Dziś wszyscy jesteśmy zgodni, że zwierzęta żyjące w klatkach zoo nie mogą się zdrowo rozwijać, gdyż nie jest to ich naturalny ekosystem.
Zaakceptowaliśmy jednak, że życie w zabetonowanych miastach jest dla człowieka "normą", pomimo że w historii ludzkości przez tysiące lat byliśmy integralną częścią środowiska naturalnego, a dopiero od czasów rewolucji przemysłowej weszliśmy na ścieżkę szybkiej separacji od świata przyrody.
Bioróżnorodność w miastach i miasteczkach jest sukcesywnie eliminowana, a nowoczesne budynki i wnętrza są hiper sterylne i pozbawione naturalnych stymulantów, jeszcze bardziej alienując nas od środowiska naturalnego.
Deficyt kontaktu z przyrodą w różnych jej formach oraz naturalnymi procesami, to prawdziwy problem społeczeństw rozwiniętych!
Erich Fromm był pierwszym, który użył terminu Biofilia, definiując ją jako „żarliwa miłość do życia, istot żywych i elementów świata ożywionego” (1973).
Edward. O. Wilson w swojej książce zatytułowanej „Biofilia” (1986) twierdzi, że nasza wrodzony pociąg do tego co żywe, jest istotą naszego człowieczeństwa i łączy nas ze wszystkimi innymi żywymi gatunkami.
Biofilia w architekturze i projektowaniu wnętrz ma na celuprzywrócenie harmonii między człowiekiem i naturą dzięki bezpośredniemu wprowadzeniu elementów naturalnych oraz pośredniemu nawiązywaniu do form i procesów zachodzących w przyrodzie. Nadrzędnymcelem jest polepszenie jakości życia i pracy poprzez poprawę zdrowia i redukcje stresu, maksymalizację wydajności i kreatywności oraz zwiększenie atrakcyjności inwestycji.
Zobacz korzyści dla poszczególnych sektorów.
Budynki i wnętrza powinny odzwierciedlać różnorodność lokalnych ekosystemów, brać pod uwagę klimat, naturalny cykl dnia i nocy, oraz zmieniające się pory roku.
Projekt Biofiliczny (Biophilic Design) nie jest „stylem”, a opiera się na 14 założeniach podzielonych na trzy główne filary:
- Bezpośredni kontakt z naturą (7 założeń).
- Pośredni kontakt z naturą (3 założenia).
- Relacja między człowiekiem a przestrzenią (4 założenia).
Tim Beatley (2012) Exploring the Nature Pyramid
office@verdearch.com
+48 502 030 392